Dr Stanko Crnobrnja, televizijski reditelj i profesor na Fakultetu za medije i komunikacije i Zoran Hamović, autor projekta Internest, posetili su u sredu, 25. aprila, gimnaziju „Dušan Vasilev“ u Kikindi . Sa projektnim timom ove škole oni su razgovarali o istorijskom i društvenom kontekstu i značaju pojma glasina, ali i ulozi medija u savremenom društvu.

Razgovarajući o društvenoj i istorijskoj ulozi ovog pojma, Hamović je podsetio da su glasine vid komuniciranja, veoma prisutan u savremenom društvu. Objašnjavajući važnost medijskog opismenjavanja, posebno mladih, on je istakao značaj pravilnog dešifrovanja poruka, posebno medijskih, kako bi se ukinula mogućnost manipulacije u kojoj gledaoci zapravo imaju ulogu žrtve.

Zoran Hamović i dr Stanko Crnobrnja

projektni tim gimnazije „Dušan Vasilev“ u Kikindi

Učenici gimnazije “Dušan Vasilev” kao temu za učešće u projektu Internest odabrali su upravo “Istoriju glasina“, što su i predstavili Zoranu Hamoviću i prof dr Stanku  Crnobrnji. Svoj rad na Festivalu kreativnosti predstaviće kao igrani skeč, a trenutno u školi pripremaju debatu na ovu temu, koju će voditi mentorka projektnog tima Miljana Kitanović, psiholog i profesorka građanskog vaspitanja. Pored nje u pripremi rada učenicima pomažu i Dubravka Vojvodić, profesorka srpskog jezika i Aleksandra Borovac, profesorka engleskog jezika. U sklopu priprema za završni rad, učenici su pokrenuli blog i grupu na društvenoj mreži „Fajsbuk“, sa vršnjacima diskutuju o raznim temama vezanim za pojam glasina.

projektni tim gimnazije „Dušan Vasilev“ u Kikindi

- Autentičnost, stvaralački potencijal i znanje su ključni za život u današnjem globalnom svetu. Savremeni mediji nam omogućavaju da umnožimo i kroz interakciju sa drugima oplemenimo sadržaj koji proizvedemo. Zato je važno da o medijima ne razmišljamo samo kao potrošači, već kroz aktivan pristup u kome mi proizvodimo sadržaj i analiziramo ono što nam se nudi – naglasio je Hamović.

Dr Stanko Crnobrnja je u svom izlaganju učenicima predočio da je glavna moneta savremenog društva upravo ideja.

- Novi mediji i globalno društvo proizveli su i novu ekonomiju. Značajno jesavaladati logiku interaktivnih medija i koristiti ih za produkciju i materijalizaciju sopstvene ideje. U novom načinu razmišljanja centralni pojam je komunikacija, a vaš zadatak je da kroz obrazovanje naučite kritički da mislite i pravite selekciju informacija, na taj način stvarajući nove i jedinstvene kreacije – objasnio je Crnobrnja, dodajući da je projekat Internest odlična prilika da nauče da izražavaju svoje ideje na nov način kroz medijske izraze, ocene i prošire svoje dosadašnje znanje.

školska biblioteka

Nakon razgovora sa đacima, Hamović je obišao biblioteku gimnazije „Dušan Vasilev“ i razgovarao sa Jasnom Tomašev, direktorkom škole. On je prestavio projekat Internest i značaj tranformacije školske biblioteke u infoteku, gde bi uloga infotekara bila da upućuje učenike na dostupnu literaturu, ali i da ih podstiče na razmišljanje pokrećući sa njima nove teme, otvarajući važna pitanja i pokrećući debatu u kojoj bu učestvovali i učenici i profesori u školi. Na taj način đaci, kroz interaktivni pristup učenju, savladavaju nova znanja i dobijaju mogućnost da samostalno, uz mentorski rad, razvijaju svoje talnte i afinitete.

Direktorka je pozdravila ovu ideju i izrazila zadovoljstvo zbog zajedničke saradnje.

Jasna Tomašev, direktorka gimnazije „Dušan Vasilev“ u Kikindi

- Mi se suočavamo sa stalnim smanjenjem broja učenika, zbog čega su nam ovakvi projekti veoma značajni. Đacima je potrebno ponuditi program koji ide u korak sa vremenom, omogućava otvoreniji pristup znanju od tradicionalnog, što mi radimo i kroz UNESCO kampove – rekla je Jasno Tomašev.

Hamović je zaključio da je Internest prava prilika za rešavanje ovog problema, jer omogućava da ona kroz radu na projektu izgradi autentičnost i sopstveni brend po kome će biti prepoznatljiva, a samim tim i privlačna za nove generacije đaka, napominjući da će NVO Biblioteka plus ponuditi protokol o saradnji koji bi omogućio izvesnu podršku u ostvarenju ovog cilja.

 

Ostavite odgovor